Soláň a turistika

 

 
 

 

 
 

Turistika v oblasti Soláně
Ideálním východiskem pro pěší, lyžařské a cykloturistické výlety v oblasti Soláně je sedlo Čarták, které leží ve výšce 803 m n.m.; je křižovatkou turistických cest, prochází jím státní silnice č.481 a je zde autobusová zastávka.
Oblíbená a atraktivní je červeně značená, 14 km dlouhá turistická trasa východním směrem, která vede přes hřeben Soláň, Kotlovou, Benešky, Polanu, Vysokou (nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů), k turistické chatě Na Třeštíku.
Trasa nabízí krásné výhledy na hřeben Javorníků, Moravskoslezské Beskydy a slovenské pohoří Malou Fatru, Strážcovské vrchy, Roháče, a za hezkého počasí i na Jeseníky a Hostýnské vrchy. Na Beneškách lze na jaře, v létě i na podzim obdivovat krásné, rozvoněné valašské louky s typickým zastoupením bohaté valašské luční květeny. Pod vrcholem Vysoké lze odbočit k prameni Rožnovské Bečvy.
Zkušenější turisté milující delší trasy mohou od turistické chaty Na Třeštílku pokračovat po žluté turistické značce hřebenem Vsetínských vrchů kolem horského hotelu Súkenická na vrch Čarták (nezaměňovat se zmiňovaným východiskem turistických cest!), na kterém stojí veřejnosti přístupná rozhledna Súkenická, poskytující nádherné kruhové výhledy. Od rozhledny odbočením v sedle se lze dostat k prameni Vsetínské Bečvy. Po výstupu na vrch Beskýdek-Trojačku se ocitáme nad Bumbálkou, odkud pokračuje červeně značená turistická trasa ke státní hranici se Slovenskou republikou na Bumbálce, kde je
autobusová zastávka, a do Makovského průsmyku U Tabulí, s partyzánským památníkem a možnostmi využití autobusových spojů. Žlutě značená cesta z Třeštíku na Trojačku a červeně značená cesta na Bumbálku jsou součástí někdejší mezinárodní horské cesty přátelství Eisenach-Budapešť. Trojačka je místem rozvodí Odra-Dunaj, oddělujícím toky jdoucí do Baltského a do Černého moře.
Cesta z Čartáku západním směrem po červeně značených turistických značkách nás dovede k Vsacké Tanečnici- památníku, odkud se dá pokračovat po modré značce na Hážovické Díly a odtamtud po červené turistické značce do Rožnova pod Radhoštěm. Volit jinou cestu můžeme však už na Vsacké Tanečnici památníku. Vydáme-li se z ní po červené značce, dostaneme se přes Lušovku a Ptáčnici do Valašské Bystřice, od kostela pak využít některý z autobusových spojů, anebo se z Ptáčnice vydat po žluté značce na chatu Vsacký Cáb a dál až do Vsetína.

Nabídka pro zimní lyžařskou turistiku:
Každoročně v lednu se jezdí Vsacká lyžařská padesátka, která startuje na Bumbálce a cíl má ve Vsetíně.
V zimě jsou turistické lyžařské trasy spojující Vsacký Cáb se Soláněm a Bumbálkou udržovány sněžným skútrem a nabízejí lyžařům běžkařům vynikající podmínky s nádhernými výhledy na okolní hory.

Od Benešek cestou na Soláň
Část textu PhMr. K. Puszkailera publikovaného ve sborníku Naše Valašsko č.1, roč I.,1929)

"…Předtucha turistických požitků ochvátí nás při pohledu na okolní horské komplexy: poznáváme směrem jižním mohutný hřeben Javorníků na hranici moravsko-slovenské, na severu na dosah ruky leží Travný, Lysá hora, Smrk vedle Kněhyně a Čertova mlýna, na východě Slezské a Polské Beskydy kromě nekonečného moře jiných vrchů. Můžeme říci, že jest to ve východní části Vsatských Beskyd rozhled nejhodnotnější. Jako po koberci spěcháme asi hodinu ke Kotlové. Horské scenerie se mění krok za krokem. Pod sebou pozorujeme celé Karlovicko a horní údolí Rožnovské Bečvy. Po výběžcích Kotlové odbočují některé značky: modrá k Rožnovu; žlutá a zelená k Horní Bečvě: první vede k Pustevňám, druhá přes Martiňáka tamtéž; směrem jižním údolím Jezerným žlutá do Karlovic zastávky. Za 1 a půl hod. jsme u Vašutova hostince zvaného Čarták na Soláni. Upozorňujeme obzvláště hudbymilovnou veřejnost, že oba hostince, jak Třeštíkův, tak i Čarták a vůbec Vsatské Beskydy byly vyhledávaným letoviskem po několik roků komponistů Vítězslava Nováka a mistra Janáčka. Krásný rozhled, který se kolem nás rozvíjí, a v dálce se bělající chaloupky valašské s kostelíky ve vesnicích Hutisku, Prostřední a Dolní Bečvě doprovázejí nás za dalšího putování...".

PhMr. Karel Puszkailer (1885-1953) byl lékárníkem ve Vsetíně, významnou osobností společenského a kulturního života kraje, zakladatel valašské turistiky, její velký organizátor a propagátor (od r. 1925 po dalších dvacet pět let byl předsedou Klubu českých turistů ve Vsetíně). Přispíval do tisku, fotografoval Valašsko, značkoval turistické cesty, vydával turistické mapy, zasloužil se o postavení turistické chaty na Vsackém Cábu. Ve Vsetíně na Dolním náměstí ho připomíná hotel Magistr s pamětní deskou.